1. English
  2. Polski
Luk Loves Whisky / Subiektywnie o whisky

Strona główna » Testy / Degustacje » Scapa 12 years old

Scapa 12 years old

Scapa 12 years old

0

Single malt z Orkad..

Testy / Degustacje
(81 pkt.)

Artykuł

Scapa Distillery leży na Orkadach w Szkocji, co czyni ją jedną z najbardziej wysuniętych na północ destylarni. Na tej samej wyspie znajduje się także Highland Park.

Scapa 12 years old

Scapa 12 years old

Wykorzystywany w produkcji jęczmień nie jest torfowany, choć używana woda przepływa przez torfowiska. Produkcja single malta od wielu lat utrzymywana jest na niewielkim poziomie. Destylarnia należy do Chivas Bros, która z kolei jest własnością Pernod Ricard.

Scapa 12 years old

Scapa 12 years old

12 letnia wersja Scapy nie jest produkowana od 2004 roku, aktualnie jej dostępność także jest bardzo ograniczona. Degustowany dram pochodzi z butelkowania z początku lat 90, udało mi się go odnaleźć w Domu Whisky w Warszawie. Obecnie destylarnia oferuje wydania 14 i 16 letnie. Scapa 12 years old, butelkowana jest z 40% ABV, jest też barwiona i poddawana filtracji na chłodno.

Scapa 12 years old

Scapa 12 years old

K: nie opisuję, gdyż nie jest naturalny;

N: przyjemny, słodki, wanilia, ścinki drewna;

S: łagodny, słodki, miodowo-wrzosowy, nawet biszkoptowy, potem też trochę dębowy z niewielką ostrością i goryczką;

F: nawet długi, z nutkami goryczy.

Scapa 12 years old

Scapa 12 years old

Smak i zapach wskazują na leżakowanie w beczkach po Bourbonie. Szkoda, że single malt jest barwiony, filtrowany na chłodno. 40% ABV wydaje się w tym przypadku wystarczające, choć ciekawe jakie miałbym wrażenia gdyby zabutelkowano go z 46% ABV.
Łagodny i spokojny malt do popijania na co dzień.

Punktacja: 81

Scapa 12 years old

Scapa 12 years old


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ten blog wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. ×

Niniejsza strona zawiera informacje na temat whisky, będące wyłącznie opiniami jej autora. Dostępna jest wyłącznie dla osób pełnolenich, które chcą zapoznać się z jej treścią i nie ma publicznego charakteru. Alkohol szkodzi zdrowiu i należy zachować umiar w jego spożywaniu.

Klikając na wejście oświadczam, że jestem pełnoleni i chcę uzyskać informację na temat whisky, która jest wyłącznie opinią autora.
Jeśli nie jesteś pełnoleni lub nie życzysz sobie uzyskać informacji na temat whisky, będącej wyłącznie opinią autora kliknij wyjście * Podjęta decyzja o wejściu na stronę zostanie zapisana w ustawieniach Twojej przeglądarki i zachowana przez okres 30 dni.