Wyjazd na Isle of Islay – część I Islay
W zeszłym roku odbyłem pielgrzymkę do Mekki w Świecie Whisky czyli na Islay, w Szkocji..
W zeszłym roku odbyłem pielgrzymkę do Mekki w Świecie Whisky czyli na Islay, w Szkocji..
Na Islay dostałem się promem, płynącym z Kennacraig koło Tarbertu do Port Askaig w NE części wyspy, nieopodal Caol Ila Distrillery. Na wschód od Port Askaig tuż za przesmykiem i w bardzo bliskiej odległości znajduje się Isle of Jura.
Kiedy odbierałem bilety na terminalu w Kennacraig, sprzedawca z zaciekawieniem zagadywał, że jestem z Polski i skąd konkretnie. Nie bardzo wiedziałem z czego wynika takie zainteresowanie, w końcu byliśmy w Europie – w Szkocji, a nie w dalekiej Nowej Zelandii. Sprawa wyjaśniła się po zaokrętowaniu na nowiutki m/v Finlaggan. Okazało się, iż w 2011 roku statek został zbudowany w Gdańsku, w Stoczni Remontowej. Bardzo miły akcent dla Polaka za granicą, zwłaszcza że prom jest porządnie wykonany i robi naprawdę dobre wrażenie.
Islay stanowi niezależny region szkockiej whisky i mówi się, że jest stolicą whisky torfowej – peated whisky. Użycie torfu do suszenia słodu nie wynika z zaprojektowanego działania, a raczej jest efektem konieczności. Na wyspie nie ma złóż węgla, gazu czy dostatecznej ilości drewna na opał, stąd pomysł na wykorzystanie torfu.
Obecnie na Islay mieści się osiem destylarni: Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin i Laphroaig. W przeszłości było ich dużo więcej, wystarczy wspomnieć słynną Port Ellen, czy też Malt Mill.
W następnym wpisie – wizyta w destylarni Laphroaig.
Punktacja opiera się na moich wrażeniach i odczuciach, stąd jej charakter jest oczywiście subiektywny.
Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, uzyskać konkretną informację lub po prostu się przywitać, nie krępuj się wysłać wiadomości na adres blog@lukloveswhisky.pl.