Pierwszy Festiwal Whisky w Polsce
W Domu Whisky Jastrzębia Góra.
W dniach 22-23 sierpnia 2014 roku w Domu Whisky Jastrzębia Góra odbył się pierwszy w Polsce Festiwal Whisky. Przybyłem na miejsce dzień wcześniej i rozpocząłem weekend od prezentacji, a także degustacji Glenfiddich Excellence 26 years old.
Wydarzenie zorganizowano w samym Domu Whisky, gdzie na górnym poziomie odbywały się Masterclasses, w Barze Max, ale przede wszystkim zagospodarowano całą przestrzeń między budynkami, gdzie umieszczono stoiska poszczególnych wystawców. Pogoda dopisała więc można było swobodnie zwiedzać.
Festiwal whisky, więc nie mogło zabraknąć dudziarza.
Przy wejściu należało nabyć kieliszek (100 zł), który miał uprawniać do degustacji prezentowanych trunków.
Po wyposażeniu się w ten atrybut można było spróbować whisky na każdym stoisku, ale … nie wszystkich. Wiele z nich było dostępnych po uiszczeniu dodatkowej opłaty. Pewnie nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby chodziło o rzadkie i wiekowe wydania. Jednak płatne były także dość powszechne dostępne single malty np. Royal Lochnagar 12 years old, Caol Ila 12 years old, czy Glenmoragie Quinta Ruban. Taka sytuacja występowała na większości stanowisk. Prawdopodobnie chodziło tu o odpowiednie skalkulowanie opłaty z wstęp, 100 złotych za dwa dni, czyli stosunkowo niedużo. Warto jednak, aby odwiedzający mieli świadomość takiej sytuacji przed wizytą.
Podczas festiwalu uczestniczyłem w trzech Masterclasses: Grant’s, Tullamore Dew i Glenfiddich.
Zajęcia Grant’s prowadził Global Brand Ambasador Rob Allanson i Brand Ambasador Mateusz Zabiegaj. Panowie z dużym poczuciem humoru i w swobodnej atmosferze opowiedzieli o tajnikach powstawania całej gamy blended whisky Grant’s (Family Reserve, Ale Cask, Sherry Cask i Master Blender’s Edition).
Nie mogę powiedzieć, abym wiedział dużo o irlandzkiej whiskey, dlatego szczególnie miło wspominam zajęcia o Tullamore Dew z Global Brand Ambasadorem Johnem Quinn. Destylarnia właśnie przenosi się do nowo wybudowanych i okazale prezentujących się budynków. Warto kiedyś odwiedzić te miejsce. Co ciekawe Tullamore Dew produkuje wszelkie rodzaje whiskey, w tym malt, grain i pot still.
Na koniec został mi Masterclass Glenfiddich również z Global Brand Ambasadorem Ianem Millarem. Degustowaliśmy flagowe produkty: 12 years old, 15 years old, 18 years old i 21 years old Gran Reserva, a przy okazji mogliśmy porozmawiać z osobą, która większość zawodowego życia poświęciła whisky. Dzień wcześniej Ian Millar poprowadził prezentację i degustację najnowszego wydania Glenfiddich Excellence 26 years old.
Większość firm ciekawie ucharakteryzowało swoje stanowiska, a niektórzy oferowali dodatkowe zajęcia. Na pewno uwagę zwracał Grant’s, gdzie można było wziąć udział w zajęciach z blendingu whisky, czy też uczestniczyć w interaktywnej grze z nagrodami.
Oryginalnie prezentował się Talisker. Można tam było spróbować Storma w prawdziwie burzowych warunkach. Tak jak wskazałem wcześniej pogoda była ładna, jednak tam stale padał deszcz, a „grozy” dodawała rozbita łódź. Na szczęście odwiedzający otrzymywali parasolki. Fajna koncepcja.
Pierwszy Festiwal Whisky w Polsce już za nami. Większość prezentowanych whisky znałem i próbowałem już wcześniej. Do Jastrzębiej Góry przyjechały duże firmy: DIAGEO, William Grant’s & Sons, LVMH, Burn Steward Distillers (np. Bunnahabhain), Takara Shuzo Corp. (np. Tomatin), Brown-Forman (Jack Daniels). Uważam, że było to znakomite wyjście naprzeciw osobom początkującym w Świecie Whisky, które mogły zapoznać się z ofertą producentów i rozpoznać podstawowe różnice w dostępnych trunkach. Dla osób bardziej wtajemniczonych była to doskonała okazja do spotkania się, poznania i podyskutowania, także z Brand Ambasadorami. Tego typu wydarzenia odgrywają dużą rolę w zmianie podejścia do alkoholu, pokazując że whisky to różnorodne aromaty, smaki, a nadto odpowiednia kultura, którą warto zainteresować się. Mam nadzieję, że mamy do czynienia z początkiem tradycji dorocznych festiwali whisky w Jastrzębiej Górze.
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Poniżej umieszczam film z wydarzenia (film udostępniony przez organizatora wydarzenia).
Punktacja opiera się na moich wrażeniach i odczuciach, stąd jej charakter jest oczywiście subiektywny.
Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, uzyskać konkretną informację lub po prostu się przywitać, nie krępuj się wysłać wiadomości na adres blog@lukloveswhisky.pl.