1. English
 2. Polski
Luk Loves Whisky / Subjectively About Whisky
J.A. Baczewski Whisky II

J.A. Baczewski Whisky II

11

Second edition.

My whisky collection Testing / Tasting
(63 points)

Article

Last week a bottle of the latest release of J.A. Baczewski Whisky came into my hands. This seems to be the second edition of this whisky recently. You will find my impressions from the first edition tasting at this link.

lukloveswhisky

J.A. Baczewski Whisky

lukloveswhisky.pl

J.A. Baczewski Whisky

What changed at first glance is primarily the shape of the bottle – elegant, referring to history, similar to Bruichladdich, and of course the color. Now it is beautiful, deep, amber. I assume that it has nothing to do with nature and is simply well influenced by E150. Unless I’m wrong and we have whisky matured in e.g. sherry casks. Besides that, visually unchanged, blend, bottled with 43% ABV.

baczewski

J.A. Baczewski Whisky

Let’s check it out.

C: obviously unnatural, which beats eyes especially in comparison with the first series;

N: the nose has to sink into the glass to discover it alcoholically, slightly irritating with ginger, it can still be cereal like with dry hay, in the last phase I got a bit of caramel, maybe the touch of honey;

T: warming with a solid amount of ginger, feel of alcohol, clearly young, without depth and variety, with a touch of fresh wood;

F: short dry with ginger.

Score: 63.

Well, I do not see here the aging of whisky in sherry casks, so the first thought about color worked well. We have a young whisky here, which is not for tasting, but for mixing. It seems to me that this time the taste is milder and has fewer “sharp corners”, so the improvement is. On the other hand, caramel dyeing seems to me exaggerated, but maybe this is what the market expects. We are dealing here withe lever of basic blends like: Johnnie Walker Red Label or Ballantine’s Finest.

lukloveswhisky

J.A. Baczewski Whisky

lukloveswhisky.pl

J.A. Baczewski Whisky


Comments (11)

 1. foodiesworld

  12 December 2018 / 19:35

  Mam problem z tego typu trunkami. Nie uważam, że wydanie kwoty rzędu sto złotych za butelkę zupełnie bez renomy, robioną poza tradycyjnymi krajami produkującymi ten trunek jest zasadne. Oczywiście, można mówić, że hur dur, baczewski, polska tradycja, patriotyzm etc, ale koniec końców wszystko sprowadza się do jednego, do zawartości kieliszka, gdzie producent, etykietka i historia nie mają żadnego znaczenia. Albo whisky jest obiektywnie warta ceny, albo nie. To samo tyczy się takich trunków, jak chociażby Starka, czy wódki smakowe klasy premium. Co innego whisky, która dojrzewa 5 lat w beczce, a co innego destylat prosto z gorzelni. Nie mniej, Baczewskiego nie piłem, więc moje zdanie może być na wyrost.

  Reply
 2. Marcin

  27 December 2018 / 13:07

  Jestem zagorzałym przeciwnikiem tego typu „wynalazków”. Mamy do czynienia z whisky-like bimbrem zabutelkowanym w atrakcyjnym opakowaniu. Foodiesworld pisze w komentarzu o tradycji i patriotyzmie. Tymczasem nic z tych rzeczy. Spółka Baczewski, o ile mi wiadomo, jest firmą austriacką i w ogóle stanowi część brytyjskiego koncernu. I to właśnie tam trafia zarobiona kasa, a nie do polskiego skarbu. Firma sprytnie wykorzystuje historię dawnego Baczewskiego. Wzruszające filmiki na stronie internetowej ze starszym panem oraz rzekome wykorzystanie dawnej polskiej receptury. Jakiej receptury? Doskonale wiemy, jak powstaje whisky. A zabiegi marketingowe tej firmy opierają się na niskiej kulturze picia alkoholi w Polsce. Wciska się niedoświadczonym Polakom tani bimber, ładnie opakowany i ze zgrabną historyjką. W ten sposób firma zarabia grubą kasę, bo wyprodukowanie tego trunku przecież nie może być drogie, a w naszym narodzie ciągle utrwala się mit, ż whisky to droga i paskudna „ruda na myszach”, tylko do zmieszania z colą. Wiadomo, że zarobić każdy chce. Tylko, że szkoccy producenci w większości przypadków za wysoką cenę produktu oferują fantastyczną jakość trunku, w którym czuć pasję, doświadczenie i zaangażowanie na każdym etapie produkcji.
  Niemniej oczywiście dziękuję za bezstronną i fachową recenzję i serdecznie pozdrawiam 😄

  Reply
 3. Tanibimber

  21 July 2019 / 21:12

  Straszne, kiedyś kupiłem od jakiegoś gościa z garażu bimber i był dużo smaczniejszy, a tu aż piecze gardło, tylko w formie drinka można to wypic , porównując do alkoholi w przedziale cenowym.70 – 100 zł zawsze będzie na ostatnim miejscu. Za 30 zł w Biedronce mogą sprzedawac, golden loch oczywiście wtedy powinien być o kilka złotych droższy gdyż jest smaczniejszy 🙂 muszę gdzieś to napisać, wyrazić to jak czuje się oszukany 🙂

  Reply
  • LukLovesWhisky

   28 July 2019 / 15:28

   Rzeczywiście, wygląda na to że cena nie jest adekwatna do jakości. Coż, kolejne doświadczenie. Najlepszego!

   Reply
 4. Gruby

  1 January 2020 / 10:05

  Wypiłem niecałe 300ml i jestem chory jak po najgorszym ścieku, smak ochydny, ostry, coś jak samogon najgorszego sortu. Nie kupujcie tego gówna.

  Reply
 5. Adi

  18 February 2020 / 19:43

  Poprzednicy wyczerpująco opisali tą pseudo – whisky. Plusem jest to, że dostałem to ustroństwo w prezencie, bo chociaż raczej nie żałuję kasy na trunki, w tym przypadku byłoby to totalne marnotrawstwo. Można czuć się oszukanym płacąc za coś co smakuje jak najgorszy bimber. Mam nadzieję, że szybko zniknie z rynku.

  Reply
 6. Staszek lat 40

  12 April 2020 / 23:02

  Oj, protestuję co do porównania Baczewskiego do Golden Locha. Baczewski to Whiskey dwukrotnie przepłacona w stosunku do jakości. Więcej radości daje mi najtańszy Ballentines. Ale najtańszy Grants już nie. A Golden Loch to perfumowana wóda. Płyn Borygo uzdatniony do picia. Właśnie piję Baczewskiego. Dostałem go. Nie kupię za własne pieniądze.

  Reply
 7. Jurek

  24 June 2020 / 16:21

  Sprawdziłem zawartość butelki. Wychodzę z założenia- albo mi smakuje albo nie. Pierwszą szklaneczką nie powala więc poglądów mi nie zmieniło . Pozostaję przy produktach z “zielonej wyspy” .Przepraszam fanatyków szkockich gorzelni ale jest wiele innych krajów również mających coś fajnego . Baczewskiemu odpuszczę bez szukania nuty patriotycznej .

  Reply
 8. Piotr

  9 October 2020 / 00:35

  Mnie bardziej zastanawia skąd data 1782, wedle informacji od tego roku rozpoczyna się przygoda z tą polską wódka. Tylko że sam Józef Adam Baczewski urodził się w 1829 roku. Przypomina mi to Chińskie Jeansy na których z tyłu jest napisane Since 1875 a firma istnieje od 5 lat 🙂

  Reply
 9. Obsztyfitykultykiewicz

  21 November 2020 / 18:03

  Może i nie jestem jakimś wielkim znawcą, ale ta Whisky od Baczewskiego jak dla mnie, trzyma poziom odpowiedników w swojej klasie cenowej. Jako tani blend do picia w drinkach jak najbardziej się broni, i taki podejrzewam był zamysł producenta. Czego chcieć więcej?

  Reply
 10. Bruno

  23 November 2020 / 22:25

  A mi powiem że smakuje całkiem nieźle… Oczywiście skusiłem się trochę patriotyzmem… Ale nie jestem zawiedziony smak nie jest zły… Jestem zwolennikiem irlandzkiej i ta nasza polska nie jest taka zła…
  Piszę to jako kelner z ponad 30 letnim stażem, proszę wierzyć w gastronomii przez tyle lat można wypić wiele różnych trunków… I ma się w pewien sposób szeroki zakres do porównania…
  Ogólnie nie jest zła…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This site enclosures whisky informations that are only author's opinions. It is available only for people in legal drinking age who are interested in its content and is not public. Alcohol harms your health. Drink responsibly.

Getting in I declare that I am in legal drinking age and want to get information, author's opinions on whisky.
If you are not in legal drinking age or you do not wish to get whisky informations please get out