1. English
 2. Polski
Luk Loves Whisky / Subjectively About Whisky
Chivas Regal 12 years old

Chivas Regal 12 years old

8

12 year old blend.

Testing / Tasting
(74 points)

Article

Several people have asked me to present some tasting impressions of blends. Usually I do not give them too much time, which is reflected in blog posts, but there are no obstacles to write about them from time to time. Generally blends are a bit different products than single malts. These first are mainly used for drinking in the company, at parties, on the rocks, with cola or in cocktails. In the case of single malts primarily I sink in their fragrances and flavors in quiet atmosphere.

Chivas Regal 12 years old

Chivas Regal 12 years old

Recently I had the opportunity to drink Chivas Regal 12 years old, bottled at 40% ABV. The owner of the brand is the Chivas Brothers, which in turn belongs to a large group Pernod Ricard. They also own, among others, Strathisla Distillery, Scapa Distillery, Glenlivet Distillery, and eg. Ballantines or vodka Pan Tadeusz and Wyborowa. These are just basic examples, there are many more such brands in the group.

N: alcohol at first, you have to wait for a while; gets sweet with toffee, caramel, vanilla, fruits come in, oranges, orange juice, fragrances are not very intense, alcohol ceased to annoy, it got a bit flat;

T: graininess is reflected in the taste, alcohol, a good dose of ginger and grapefruit bitterness;

F: short with traces of grapefruit.

Score: 74.

Whisky relatively simple and uncomplicated. Very short finish. A typical blend, to drink with ice or in cocktails.

Chivas Regal 12 years old

Chivas Regal 12 years old

Chivas Regal 12 years old

Chivas Regal 12 years old


Comments (8)

 1. Miron

  26 January 2015 / 14:07

  Single Malty piję od 4 lat i gdy spróbowałem Chivasa wyżej opisywanego wydawało mi się że to single malt i byłem święcie przekonany że to single malt, według mnie ten blend zawstydza malty za 200-300 zł i bije je na głowę bogactwem aromatów, finisz faktycznie krótki ale to mnie akurat nie przeszkadza.
  Taka moja dygresja.

  Reply
  • LukLovesWhisky

   1 February 2015 / 17:04

   Dziękuję za opinię. Piękny jest ten świat whisky, w którym wszyscy możemy znaleźć dla siebie coś przyjemnego. Pozdrowienia.

   Reply
 2. nie lubię pić

  3 February 2015 / 18:10

  Ostatnio piłem ją w sylwestra i muszę przyznać że jak na blenda wypada bardzo dobrze. Smak jest bardzo zbilansowany i praktycznie nie ma się do czego przyczepić. Jedynym minusem jest smakowa jednolitość co zdecydowanie odróżnia ją od single malt i innych ciekawych blendów. 100 zł za 0,7l jest chyba ciut wygórowane, ale w porównaniu z innymi marnymi blendami warto raz zapłacić. Oczywiście mieszanie tej whisky z czymkolwiek to pomyłka, jest na tyle przyzwoita że można ją pić samą 🙂

  Reply
 3. przemo

  27 September 2015 / 19:17

  mam pytanie a ile może być wart taki blend z 1972r?

  Reply
  • LukLovesWhisky

   29 September 2015 / 22:45

   Trudno powiedzieć. Najlepiej poszukać na aukcjach whisky. Pozdrowienia.

   Reply
  • Znawca

   26 March 2016 / 17:27

   Ok 500 zł

   Reply
 4. Artur

  28 March 2017 / 19:25

  Nie no sorry, ja rozumiem że poprawność względem marki i neutralność jest na czasie i ok, ale jak dla mnie to cena względem jakości tego alkoholu jest stanowczo nie proporcjonalna. Ja z alkoholami typu whisky mam doczynienia od niedawna ale jak dla mnie ta “whisky” jest po prostu słaba i płaska. Praktycznie brak większych aromatów a główna nuta zapachowo smakowa to zacier zbożowy który “morduje” wszystkie inne aromaty. Jak obstawiałem cenę max 60zł za ten “blend” ale ponad 100zł za coś co nie może się równać do innych alkoholi w tej cenie to lekka przesada.

  Reply
  • sal

   19 May 2017 / 01:40

   Podaj przykłady tych innych alkoholi w cenie ok. 100zł z którymi CR nie może się równać.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This site enclosures whisky informations that are only author's opinions. It is available only for people in legal drinking age who are interested in its content and is not public. Alcohol harms your health. Drink responsibly.

Getting in I declare that I am in legal drinking age and want to get information, author's opinions on whisky.
If you are not in legal drinking age or you do not wish to get whisky informations please get out